BibliotekaGoczalkowice

Wpływ czytania na psychikę człowieka

Jak to jest tym naszym czytelnictwem? Czy im więcej czytamy tym lepiej dla naszego zdrowia psychicznego? Co na to psycholodzy i psychoterapeuci?

Z jednej strony co i rusz ze wszystkich stron jesteśmy atakowani informacjami o tym, że statystyczny Polak czyta bardzo mało lub wcale (jeżeli wierzyć tym doniesieniom, większość z nas nie przeczytała w ostatnim roku ani jednej książki co jest nieco zatrważające) a w miejscu kolejnych księgarni czy bibliotek powstają banki, ewentualnie salony sieci komórkowych. Z drugiej natomiast czytanie nigdy nie było tak modne wśród młodych mieszkańców miast a pisarze tacy jak choćby Jack Kerouac, Allen Ginsberg czy William Borroughs znów są modni, jakkolwiek by to słowo nie zabrzmiało w tym kontekście. Zwłaszcza wśród wielkomiejskich hipsterów, którzy świadomie lub nie, są niejako kontynuacją pokolenia bitników (tak, sprawdźcie skąd wzięła się niedawna moda na duże okulary, choćby i zerówki).

Również na naszym rodzimym rynku wydawniczym cały czas coś się dzieje. Wydaje się nie tylko dużo nowej, bardzo dobrej nawiasem mówiąc, prozy ale swój renesans przeżywa też poezja. Jakkolwiek wciąż niszowa – jak zawsze zresztą – znajduje ona dużo większe grono odbiorców niż jeszcze kilkanaście lat temu. Wystarczy spojrzeć na ilość wydarzeń literackich i poetyckich, zarówno tych mniejszych jak pojedyncze wieczorki autorskie czy konkursy poetycki jak i tych większych.

Jaki konkretnie wpływ na nas ma czytanie zdaniem psychologów?

Nie do pominięcia pozostaje przy tym wszystkim wpływ czytania na psychikę człowieka. Wiadomo przecież, że nic nie pobudza naszej wyobraźni tak jak dobra książka, która pozwala przenieść się w zupełnie inny od naszego, wyimaginowany świat i zanurzyć się w nim zapominając o wszystkim wokół. Nasza psychika skonstruowana jest tak a nie inaczej – Mówi psycholog Grzegorz Kurowskiraz na jakiś czas potrzebujemy oderwać się od codziennej rutyny i nudnych, szarych obowiązków. Taką odskocznią może być dobry film (tu odsyłamy do artykułu na temat tego co oglądać by nie zwariować), rozwijanie pasji, cokolwiek. Ważne, żeby taką odskocznię mieć a książka wydaje się być tutaj idealnym sprzymierzeńcem.

Nie tylko zdrowie psychiczne przemawia za czytaniem książek. Oprócz poszerzania horyzontów i znalezienia wielu nowych, interesujących tematów do rozmów ze znajomymi – zakładając, że Ci również lubią czytać – szalenie istotnym aspektem ogólnego oczytania bywa wyrobienie w sobie instynktownej dbałości o poprawność językową. Ta zaś ostatnimi czasy nie jest szczególnie doceniana ani przez polityków ani przez media. Z łatwością można wskazać wypowiedzi i artykuły, w których nikt nie przykłada do niej większej wagi a rażące błędy językowe niejednego miłośnika literatury i poprawnej polszczyzny potrafią przyprawić o gęsią skórkę. Zwłaszcza teraz, w dobie coraz silniejszego i coraz bardziej widocznego patriotyzmu, swoistej mody na patriotyzm, poprawne władanie ojczystym językiem powinno być szczególnie doceniane. Głupio przecież powiedzieć „przyszłem” albo „wogle”, zwłaszcza w bluzie z patriotycznymi wstawkami. Pod tym względem też można jednak zaobserwować pewne obiecujące tendencje, zwłaszcza wśród młodych ludzi, wśród których powyższe wpadki językowe nierzadko traktowane są jak prawdziwe faux pas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *